052-8708655
  052-2708655
E_mail: road10@walla.com

 

 

הנדסת מבנים בטיחות ונגישות  |  רישוי עסק
שירותים ויעוץ בטיחות
 | 
הדרכות בטיחות
הסמכות לתקני איכות
   כיבוי אש

 
 

החשיבות באחזקת רישיון נהיגה למלגזה

דף הבית >> מאמרים >> החשיבות באחזקת רישיון נהיגה למלגזה

בטיחות בהפעלת מלגזות - החשיבות באחזקת רישיון נהיגה למלגזה

אספקטים בבטיחות הפעלת מלגזה  המלגזה כשלעצמה, ככלי מכני ממונע ונייד, הינה בטוחה מאד. מהירות בה ניתן לנהוג מלגזה אינה גבוהה שכן היא מיועדת לשינוע מטענים למרחקים קצרים ויכולת התמרון מצוינת כתוצאה ממערכת היגוי האחורית ,הבנויה לאפשר נהיגת מלגזה באזורי פריקה וטעינה צפופים. אולם מרגע שמוסיפים את מימד עומסי המטען שמלגזה מיועדת לשאת וכן את העובדה כי לעיתים קרובות על מפעיל מלגזה מופעל הלחץ לעמוד בהספק עבודה מסוים הסיכון הבטיחותי עולה פלאים. מכיוון שלרוב מפעילי המלגזה בוחרים שלא לחגור חגורת בטיחות  בעת נהיגה במלגזה, הופכות תאונות מלגזה מיותרות למסוכנות מאד למפעילי מלגזות ולעיתים קרובות תאונות שכאלה הינן קטלניות..

תאונות מלגזה קטלניות בישראל  הסטטיסטיקה מראה כי בישראל מתרחשות בממוצע כחמש עד עשר תאונות מלגזה קטלניות בשנה. נתון מעניין בעניין תאונות מלגזה קטלניות בישראל הוא כי הן נוטות יותר להתרחש בחודשי הקיץ החמים, מלגזות על פי רוב אינן ממוזגות ולכך יש ללא ספק השלכות על בטיחות נהיגת מלגזה בימים חמים. נתון מעניין וחשוב נוסף הוא כי כ 80% מתאונות מלגזה קטלניות מתרחשות כאשר למפעיל אין רישיון נהיגה תקף .

גורמים המשפיעים על בטיחות הפעלת מלגזה- לכל מלגזה נקבע, על ידי היצרן, עומס מקסימאלי שאותו ניתן עדיין לשנע באופן בטוח באמצעות דגם מלגזה המסוים. כמו כן מספקים היצרנים נתונים עבור מפעילי מלגזות באשר למיקום מרכז הכובד של המלגזה בעת שאין עליה כל מטען. נתונים אלה ניתן למצוא בדרך כלל על גבי לוח הממוקם באופן בולט על גבי גוף המלגזה.  מפעיל מלגזה אשר כבר קורס מלגזה כחוק והינו מחזיק רישיון מלגזה תקף יקפיד תמיד לוודא כי המטען אותו הוא עומד לשנע בעזרת המלגזה המסוימת העומדת לרשותו אינו עולה על המקסימום שקבע יצרן המלגזה. כמו כן ידע בוגר קורס מלגזה כיצד לוודא כי מבנה המטען לא יסיט את מרכז הכובד של המלגזה בה הוא נוהג למיקום כזה אשר מביא לסכנת התהפכות

נושאי הלימוד בקורס הוצאת רישיון (היתר)להפעלת מלגזה.-בקורס הפעלת מלגזות אשר נמצא בפיקוח משרד התחבורה ,נלמדים בו נושאים ע"פ תוכנית לימודים מובנית , וניתן הידע כיצד להפעיל את המלגזה באופן בטוח, הסיכונים בהפעלת המלגזה.כמו כן מועברים הנושאים הבאים: מהן הכוחות הפועלים על המלגזה, מצבי נהיגה שונים , טעינה ופריקה בטוחים ונכונים,דרישות החוק של משרד התחבורה ואגף הפיקוח על העבודה בנוגע למלגזה, דרישות החוק להרמת אדם בסל אדם, הכרת המלגזה והמפעיל הטלסקופי . מדריך טוב ומנוסה יציג דוגמאות של תאונות שכיחות תוך ליווי של סרטוני בטיחות , וכן כיצד יש לפעול בעת התהפכות במלגזה. .   

מערכת ההיגוי של המלגזה-מערכת ההיגוי והשפעתה על הבטיחות  בעת נהיגת מלגזה חשובה וקריטית בהפעלת המלגזה. ההיגוי האחורי מקנה למפעיל המלגזה כושר תמרון חריף ויעיל הדרוש לתמרון במקומות עבודה צרים. המפעיל נדרש לקחת בחשבון בהפעלה בטוחה של מלגזה, מגבלות עומס העבודה המותר ,מרכז הכובד, וכן את ההיגוי האחורי. רובן המכריע של מלגזות מצוידות במערכת היגוי של הגלגלים האחוריים. לרכב בו ההיגוי נעשה בעזרת הגלגלים האחוריים כושר תמרון טוב.מנגד מאפיין חשוב של היגוי אחורי הוא כי גם לאחר שחדלים מלהפעיל כוח על ההגה הרכב אינו מתיישר אלה ממשיך לנוע באותו רדיוס של סיבוב.  

מכיוון שאת רוב פעילות הנהיגה אנו מבצעים על רכבים פרטיים ומסחריים אשר מצוידים במערכת נהיגה של הגלגלים הקדמיים, כך גם טרקטור או טרקטורון, אנו רגילים שלאחר שביצענו פניה די להרפות מן הלחץ על ההגה והרכב יחזור מעצמו לנסיעה ישרה. מי שעובר קורס מלגזה כחוק והופך למחזיק רישיון מלגזה תקף ידע לנצל את יתרונות מערכת ההיגוי של המלגזה אך להימנע מלעשות טעויות הנובעות מן ההבדל המהותי שבין נהיגת מלגזה ונהיגת רכב בעל מערכת היגוי של הגלגלים הקדמיים.  

האימון המעשי- בקורס לנהיגה במלגזה ,מחייב סילבוס הקורס לקיים אימון מעשי בשני סוגי המלגזות (המלגזה הרגילה והמעמיס הטלסקופי) תחנות האימון השונות במגרש האימון המעשי מדמה מצבי תמרון שונים שיכול המפעיל להיקלע בעת תפעול המלגזה במפעל.התרגול המעשי תחת עינו הפקוחה של מדריך המלגזות יחד עם משוב בעת התרגול ושיפור הביצועים יקנה לחניך כלים נכונים וטובים להפעיל את המלגזה באופן עצמאי ובטוח.

יצירת הרגלי נהיגה נכונים- תלמיד חכם ירגיל עצמו לתפעל מלגזה כנלמד באימון המעשי , הרגל זה יוביל את החניך להפעיל את המלגזה באופן בטוח ונכון לאורך זמן.

 

 
 

נתיבים ירוקים  |  הנדסת מבנים ובטיחות
יעוץ בטיחות | תוכניות בטיחות למבנה ציבור | תוכניות כיבוי אש | כתב כמויות | רישוי עסקים | תיק שטח | בטיחות באירוע המוני | תוכנית לניהול הבטיחות
הדרכות לעבודה בגובה
לייבסיטי - בניית אתרים